بزرگترین پل‌های معلق دنیا

معرفی
جام جم آنلاین: ساخت پل همواره یکی از هنرهای برجسته در صنعت راهسازی بوده و در طول تاریخ پل‌های زیادی توسط اقوام مختلف ساخته شده است اما با پیشرفت علم ساخت پل‌ها نیز دچار تحول شده به گونه‌ای که بزرگی دهانه و یا طولانی بودن برخی از آنان باعث شگفتی است.

به گزارش ایرنا و به نقل از ماهنامه بین‌المللی راه و ساختمان، پل آکاشی کایکیو به طول کلی سه هزار و911 متر که در پنجم آوریل 1998در کوبه ژاپن افتتاح شد به عنوان بلندترین دهانه پل جهان شاخته شده است.این پل دارای سه دهانه است که دهانه اصلی آن هزار و 911 متر و دهانه دیگر 960 متر است.

جالب است بدانید دهانه اصلی پل در ابتدا هزار و 990 متر بود که پس از زلزله 1995 کوبه یک متر افزایش پیدا کرده است.

طرح اصلی پل آکاشی در ابتدا براساس خطوط راه آهن و جاده عبوری وسایل نقلیه بود اما در سال 1986 که ساخت آن آغاز شد تنها به منظور عبور وسایل نقلیه در شش خط عبوری پایه ریزی شد و در زیر پل عبور کشتی‌ها نیز پیش بینی شده است.

پل  Great Belt Fixed Link دومین پل با دهانه بزرگ دنیا پلی است که در 14 ژوئن 1998در دانمارک افتتاح شد. دهانه اصلی پل هزار و 624 متر است و به عنوان بزرگترین پروژه در دانمارک شناخته می‌شود.

کل پروژه شامل دو پل است که در دو طرف یک جزیره قرار گرفته است . پل معلقی که این رکورد را دارد پل شرقی است.

ساخت این پل از سال 1991 تا 1998 انجام گرفته و به طور کلی شش هزار و 790 متر طول دارد . دو پایه اصلی پل به ارتفاع 254 متر بلندترین سازه در دانمارک محسوب می‌شود.

پل معلق رونیاک یا  Nan Cha سومین پل دهانه بزرگ دنیا و بزرگترین پل چین است . این پل نیز از دو پل بزرگ تشکیل شده که بر روی رودخانه یانگ تسه نصب شده است و قسمتی از بزرگراه پکن شانگهای است.دهانه اصلی پل جنوبی هزار و 490 متر است که در سال 2005 افتتاح شد. دکل‌های پل به ارتفاع 215 متر است و دارای شش خط عبوری برای وسایل نقلیه است و از هر دو طرف پل یک مسیر باریک برای عبور عابران پیاده تعبیه شده است.

گرچه پل معروف هامبر در انگلستان ( ما بین هامبر و یورک شایر) چهارمین پل با دهانه بزرگ محسوب می‌شود اما تا ژوئن 1998 و به مدت 17 سال عنوان اول را در کارنامه خود داشت.

دهانه اصلی این پل که در 17جولای 1981 افتتاح شد هزار و 410 متر است که در آن زمان یک رکورد محسوب می‌شد، طول کلی این پل دو هزار و 220 متر است و به طور متوسط هفته‌ای 120 هزار وسیله نقلیه از روی آن عبور می‌کند.

آخرین پل بزرگ معلق دنیا در هنگ کنگ واقع شده و دارای دو عرشه است که هر دوی آنها برای عبور خودروها و راه آهن است که در نوع خود بزرگترین پل معلق دنیا به حساب می‌آید.

دهانه اصلی این پل هزار و 377 متر است . این دهانه ، بزرگترین دهانه ای است که راه آهن از آن عبور می‌کند . عرض عرشه 41 متر است که دران عرشه بالایی دارای سه خط عبوری برای خودروها و دو خط راه آهن ( در هر طرف) است و عرشه پایینی در صورت ازدیاد ترافیک خصوصا در روزهایی که باد شدید می وزد مورد استفاده قرار می‌گیرد .

/ 2 نظر / 64 بازدید
آی چوب

محصولی جدید از آی چوب منتخبی از جدیدترین و بهترین مجلات دکوراسیون و معماری جهان از ۲۰۱۱ تا اکنون همراه با تصاویر HD و ویدئوهایی از دکور و دکوراسیون اطلاعات بیشتر www.ichoob.ir/decorationdvd_01/

امیر

سلام دوست عزیز مقالات تخصصی خوبی به زبان انگلیسی تهیه کردم ملاحظه کنید. VANCOUVER BATHROOM RENOVATION INC http://vanbr.com/